Rotary Club Karlovac - Dubovac

Jezik / Language

Akcija: "Vrijeme je mozak"

Moždani udar je vodeći uzrok smrti u modernom društvu tako i u našoj županiji i prvi uzrok invaliditeta.

No sve češće oboljevaju zbog stresa, nekontroliranog povišenog krvnog tlaka, nekontroliranog povišenenog šećera u krvi, kao i masnoća te prekomjerne tjelesne težine i nedostane tjelesne aktivnosti i mlađi radno sposobni.

vrijeme je za mozak


Iz medija:
HRVATSKI RADIO KARLOVAC
Radio Mrežnica
Radio Mrežnica

Što je moždani udar?

Moždani udar je iznenadni neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem cirkulacije u mozgu što dovodi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. Zbog toga dolazi do oštećenja i odumiranja živčanih stanica u zahvaćenim djelovima mozga što vodi do gubitka funkcije kojima ti dijelovi mozga upravljaju.

Najčešći simptomi moždanog udara. Najčešće ga prepoznaju bližnji članovi obitelji i susjedi:

 • utrnulost, slabost ili oduzetost lica, ruke ili noge jedne strane tijela,
 • naglo zamagljenje ili gubitak vida poglavito na jedenom oku,
 • naglo nastala glavbolja kao nikada do sada uz povraćanje bez jasnog uzroka,
 • nagli gubitak ravnoteže i koordinacije,
 • nagla omaglica ili vrtoglavica, zanošenje u hodu, iznenadni padovi.

Poznati čimbenici rizika

Oni na koje se ne može utjecati; obitljekos nasljeđe, spol i godine.

Oni na koje se može utjecati:

 • ako pušite prestanite,
 • ako pijete činite to umjereno čaša vina dnevno,
 • saznajte svoj tlak, ako je povišen potražite savjet liječnika i liječite ga,
 • saznajte svoje šećer u krvi, ako je povišen, potražite savjet liječnika i liječite ga,
 • saznajte, svoje masnoće u krvi, ako su povišene, potražite savjet liječnika,
 • ukoliko imate stresan posao reducirajte stres, dnevno vježbajte sat vremena.

Postanite odgovorni prema svojem zdravlju, pridržavanjem preporuka liječnika znatno se reduciraju čimbenici rizika a Vi će te živjeti dulje, sretnije i zdravije.Pojava znakova moždanog udara žurno zahtijeva pregled liječnika i bolničko liječenje. Javljanjem unutar prva tri sata po nastanku prvih simptoma bitno su veće šanse za uspješnije liječenje i oporavak.